Samozatrudnienie

A A A

Strona główna » Samozatrudnienie

W myśl ustawy o PIT - samozatrudnienie to prowadzenie działalności gospodarczej, wykonywanej osobiście, która ma na celu zapewnienie sobie samemu pracy. Istotą samozatrudnienia jest jednoosobowa praca na rzecz jednego lub wielu podmiotów. Ta forma zatrudnienia znalazła w ostatnich latach wielu zwolenników, szczególnie wśród pracodawców, którzy zostają zwolnieni z części dotychczasowych formalności podatkowo-ubezpieczeniowych. Nieregulowane tempo i czas pracy, a także relatywnie niskie koszty prowadzenia działalności to niepodważalne plusy samozatrudenienia.

W jaki sposób założyć własną działalność gospodarczą?

Na początku musimy jasno określić formę prowadzonej przez nas działalności, a także odpowiedni dla niej sposób opodatkowania. Kolejnym krokiem jest rejestracja. Osoba fizyczna ma możliwość zarejestrowania swojej działalności jako indywidualnej, lub w spółce cywilnej w gminnej ewidencji działalności gospodarczej. Ponadto dostępna jest również opcja rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, przy czym musimy wówczas wybrać przedmiot prowadzonej działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności. Po dokonaniu rejestracji naszej firmy, czas postarać się o uzyskanie nr REGON. Rejestracja w Urzędzie Statystycznym jest całkowicie bezpłatna. Należy tylko pamiętać, by do niezbędnej deklaracji RG-1 dołączyć zaświadczenie o rejestracji działalności. Nowo powstające firmy mają obowiązek dokonywania zgłoszeń identyfikacyjnych, lub aktualizacyjnych w ewidencji podatników i płatników w Urzędzie Skarbowym. Zobowiązane są do tego zarówno osoby fizyczne jak i spółki cywilne. Przedsiębiorcy muszą również pamiętać o konieczności odprowadzania składek ubezpieczeniowych (ubezpieczenia społeczne, zdrowotne). Odpowiednich zgłoszeń należy dokonać na 7 dni przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Dodatkowo warto pamiętać o sprawach ważnych, lecz nieobligatoryjnych z punktu widzenia obowiązującego prawa. Założenie rachunku bankowego konieczne jest w przypadku otrzymania różnorodnych zwrotów, czy przekazywania składek do ZUS. Jeśli zdecydujemy się na posiadanie firmowej pieczęci, musimy pamiętać, by obowiązkowo znalazł się na niej nasz nr REGON. Pozostałe elementy z zasady są dowolne. Ich zakres nie jest w żaden sposób regulowany

Strona głównaDrukujPDF

Wskaźniki 2019

Kursy walut

Kursy walut - Notowanie z 2019-10-18
USD 3,8503 0.35% 0.0135 zł
EUR 4,2844 0.01% 0.0005 zł
CHF 3,8969 0.17% 0.0067 zł
GBP 4,9671 0.43% 0.0215 zł

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
subskrybuj nasz newsletter

Portal - Program Pit to serwis internetowy zawierający Poradniki oraz Aktualności Podatkowe. Zapraszamy serdecznie do Pobrania darmowego programu do rozliczania PIT za rok 2014. Nasz program pit do roliczenia za rok 2014 gwarantuje Państwu łatwe i szybkie wypełnienie każdego PIT-a. Proponowany przez nas program do rozliczeń PIT to najwyższa jakość na rynku. Profesjonalne wykonanie i intuicyjna obsługa – tym cechuje się nasz darmowy program pit.