Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Aktualności podatkowe » Koniec klauzuli bezkarności za korektę deklaracji

Koniec klauzuli bezkarności za korektę deklaracji

data dodania: 2016-11-11 08:28:14

Resort finansów zapowiada, że zniesione zostaną regulacje pozwalające na złożenie korekty deklaracji, która została pierwotnie złożona z błędem, bez ponoszenia żadnych konsekwencji.

Do tej pory, jeśli podatnik składał korektę deklaracji (np.: ujawniając przy tym zaległości podatkowe), nie był karany. Musiały być tylko spełnione wymogi określone przez Kodeks karny skarbowy w art.16a, czyli:

-dokonanie prawnie skutecznej korekty deklaracji

-uiszczenie pełnej należności publicznoprawnej, jaka ze względu na błąd uległa uszczupleniu, lub została narażona na uszczuplenie.

Nie trzeba przy tym składać tzw. „czynnego żalu”, aby zostać chronionym przed odpowiedzialnością karną skarbową za to, że się złożyło rozliczenie nierzetelne, bądź nieprawdziwe (pamiętać należy, iż podatnik nadal odpowiada za uchybienia towarzyszące złożeniu błędnej deklaracji – typu nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych).

Przyczyną wprowadzonych zmian jest chęć walki z oszustami podatkowymi, którzy specjalnie zaniżają podatki, czy też zawyżają nadpłaty i zwroty, a po złożeniu korekty rozliczenia unikają odpowiedzialności, jeśli podczas czynności kontrolnych wyjdą na jaw ich działania.

Według Ministerstwa uchylenie wspomnianego art.16a nie spowoduje, że jednakowo będą traktowani wszyscy podatnicy składający korekty deklaracji. Karnych sankcji skarbowych nie będzie się stosować wobec podatników, którzy dokonają poprawek rozliczenia z własnej inicjatywy, a nie na skutek kontroli podatkowej.


 

Źródło: Gazeta Podatkowa nr 77(1329)/2016

Bądź pierwszy. Skomentuj ten artykuł.
Dodaj komentarz

Strona głównaDrukujPDF

Wskaźniki 2019

Kursy walut

Kursy walut - Notowanie z 2019-10-18
USD 3,8503 0.35% 0.0135 zł
EUR 4,2844 0.01% 0.0005 zł
CHF 3,8969 0.17% 0.0067 zł
GBP 4,9671 0.43% 0.0215 zł

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?
subskrybuj nasz newsletter

Portal - Program Pit to serwis internetowy zawierający Poradniki oraz Aktualności Podatkowe. Zapraszamy serdecznie do Pobrania darmowego programu do rozliczania PIT za rok 2014. Nasz program pit do roliczenia za rok 2014 gwarantuje Państwu łatwe i szybkie wypełnienie każdego PIT-a. Proponowany przez nas program do rozliczeń PIT to najwyższa jakość na rynku. Profesjonalne wykonanie i intuicyjna obsługa – tym cechuje się nasz darmowy program pit.